معایب و مزایای زندگی در عمان
 • باور غلط بسیاری از افراد بر این است که عمان کشوری خشک، کوچک و بدون امکانات است و قطعا اولویت اصلی برای مهاجرت نخواهد بود؛ در حالی که قضیه چیز دیگری است. کشور عمان سال‌ها است که به عنوان یکی از پشرفته‌ترین کشورهای دنیا شناخته شده و مزایای زندگی در عمان روز به روز افزایش می‌یابد

  عمان جاذبه‌های گردشگری و موقعیت‌های اقتصادی فوق‌العاده‌ای دارد که امکان زندگی را برای ایرانیان فراهم می‌کند؛ اما این را بدانید که زندگی در عمان هم دارای مزایا و معایب خاصی است. بنابراین اگر به دنبال مزایای اقامت عمان و معایب اقامت عمان هستید، این مقاله از ثبت کیش را مطالعه کنید.

  معرفی کلی کشور عمان

  عمان یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که با ایران مرز آبی مشترک دارد. این کشور دارای شرایط آب‌وهوایی مختلفی است؛ اما در شهرهای ساحلی آن، در اکثر اوقات جو گرم و مرطوبی وجود دارد.

  زبان اصلی مردم این کشور، عربی است؛ اما با ورود مهاجران خصوصا ایرانی‌ها، زبان‌های دیگری هم در این کشور وجود دارد. اکثر مردم در عمان دارای دین اسلام هستند و واحد پول آن‌ها ریال است.

  به دلیل دین مردم عمان، اکثر اعتقادات آن‌ها مانند ایرانیان است؛ از همین رو مکان مناسبی برای مردم مسلمان ایران محسوب می‌شود. همچنین در این کشور آداب و رسوم بسیار خاصی وجود دارد که تمامی افراد، باید به آن‌ها احترام بگذارند. مثلا حجاب خانم‌ها و آقایان باید به صورت کامل باشد و آزادی عمان برای حجاب تقریبا مانند ایران است. همچنین صدا زدن اسم افراد باید حتما با نام فامیل باشد.

  از طرفی مثلا عکس‌برداری از افراد و وسایل آن‌ها بدون اجازه ممنوع است. همچنین عمانی‌ها دوست ندارند که در مکان‌های عمومی دست تکان داده شود. البته توجه داشته باشید که با وجود تمامی قوانین سخت‌گیرانه این کشور، شما می‌توانید اوقات خود را در کنار سواحل بسیار زیبا، صحرای شنی و مناطق سرسبز بگذرانید.

  پایتخت این کشور مسقط است که بیش از 300000 شهروند را در خود جای داده است. این شهر مکان مناسبی برای شروع فعالیت‌های اقتصادی و زندگی دائمی است. همچنین قطعا مناطق گردشگری فوق‌العاده‌ای را در این شهر مشاهده می‌کنید.

  مزایای زندگی در عمان

  زمانی که شما قصد مهاجرت دارید، قطعا به دنبال بهترین کشور برای ادامه زندگی خود هستید. بسیاری از افراد کشورهای غربی مانند ترکیه، آمریکا، آلمان و کانادا را بیش‌تر مد نظر قرار می‌دهند.

  این در حالی است که با توجه به تفاوت فرهنگ و عقیده مردم ایران با این کشورها، ممکن است که پس از مدتی زندگی برای ایرانیان سخت‌تر شود. بنابراین با انتخاب کشورهای اطراف ایران و با توجه به همسویی اعتقادات این کشورها با یکدیگر، قطعا امکان زندگی بهتری وجود دارد.

  به هر حال اگر شما قصد مهاجرت به کشور عمان را دارید، بهتر است که با مزایای زندگی در عمان آشنا شوید:

  1.امنیت عمان

  قطعا مهمترین مورد برای هر فرد، امنیت جان و مال او است. خوشبختانه امنیت عمان و پایین بودن نرخ جرم و جنایت، یکی از ویژگی‌های مثبت این کشور محسوب می‌شود. شاید با خود فکر کنید که این امنیت از کجا تضمین می‌شود؟ دلیل اصلی امنیت عمان، مجازات‌های بسیار سخت‌گیرانه و سنگین برای جرائم این کشور است.

  از طرفی با توجه به روحیه بومی‌گری مردم این کشور، اصولا افراد در روابط اجتماعی خود بسیار دقیق عمل می‌کنند و به اجرای قوانین پایبند هستند.

  2. بازار کار مناسب

  وجود منابع نفتی فوق‌العاده در کشور عمان، سبب ایجاد موقعیت‌های اقتصادی خوبی شده است؛ از همین رو اگر شما تخصص فنی خاصی دارید، به راحتی می‌توانید در کشور عمان کسب درآمد کنید.

  3. کشور بدون مالیات

  اگر به دنبال کشوری هستید که نیاز به دریافت مالیات نباشد، عمان بهترین گزینه است؛ چرا که سرانه درآمد عمان زیاد است و با توجه به جمعیت کم آن، هزینه‌های زندگی مردم پایین‌تر است. بنابراین دیگر نیازی به دریافت مالیات وجود ندارد.

  4. ارزان بودن اتومبیل و سوخت

  در زمانی که بسیاری از کشورها برای خرید اتومبیل باید هزینه‌های خیلی زیادی را پرداخت کنند، شما در عمان می‌توانید بهترین و لوکس‌ترین ماشین‌ها را هم با قیمت بسیار مناسبی خریداری کنید. از طرفی قیمت سوخت در عمان فوق‌العاده مقرون‌به‌صرفه‌تر از بسیاری کشورهای دیگر است.

  5. سیستم آموزشی بین‌المللی

  نام اکثر مدارس عمان در کنار مدارس بین‌المللی اروپا قرار می‌گیرند. این مدارس به صورت خصوصی هستند و تجهیزات و معلم‌های بسیار سطح بالایی دارند؛ از همین رو برای فرزندان شما موقعیت خوبی است.

  6. موقعیت‌های گردشگری زیاد

  عمان کشوری توریستی است که مردم آن به تفریح علاقه زیادی دارند؛ از همین رو مکان‌های تفریحی و گردشگری فوق‌العاده زیبایی را در عمان پیدا می‌کنید.

  7. ارتباط آسان با مردم

  درست است که صمیمیت مردم عمان مانند ایرانی‌ها نیست؛ اما اکثر مهاجران با ورود به این کشور، خیلی دچار غم غربت و تنهایی نمی‌شوند. همچنین به دلیل کوچک بودن کشور، شما به سرعت با دیگران آشنا می‌شوید.

  معایب زندگی در عمان

  جدای از ویژگی‌های مثبت و مزایای اقامت عمان، باید با معایب زندگی در عمان هم آشنا شوید. در ادامه به معرفی برخی از معایب اقامت عمان اشاره می‌کنیم:

  1.آب ‌و‌ هوای گرم

  قطعا مهم‌ترین و سخت‌ترین مشکلات زندگی در عمان خصوصا اوایل مهاجرت، کنار آمدن با آب‌وهوای گرم این کشور است. البته ناگفته نماند که در بسیاری از مناطق این کشور هم آب‌و هوای مرطوب و مدیترانه‌ای وجود دارد؛ اما جو قالب در این کشور، گرم است. بنابراین شما ممکن است که فقط در مواقع بسیار نادری بتوانید برای پیاده‌روی در خیابان‌ها قدم بزنید.

  2. هزینه اجاره بالای سالیانه

  زمانی که شما به عنوان مهاجر به عمان سفر کنید، در وهله اول باید هزینه قابل توجهی را برای اجاره بهای خانه پرداخت کنید. جالب است بدانید که در کشور عمان، باید تمامی اجاره یک سال را در همان ابتدای قرارداد پرداخت کنید که قطعا هزینه خیلی زیادی می‌شود.

  3. زیاد بودن تصادفات رانندگی

  با وجود مساعد بودن شرایط جاده‌ها در عمان، شما ممکن است که با نوع رانندگی‌های عجیب و غریبی مواجه شوید که تصادفات زیادی را هم به دنبال دارد؛ چرا که مردم عمان توجه و دقت زیادی در رانندگی ندارند.

  4. قوانین سخت‌گیرانه

  در استانداردهای تعیین شده برای کار در عمان، برخی از قوانین بسیار سخت‌گیرانه تنظیم شده است. مثلا شما در عمان نمی‌توانید به دلخواه خود و در هر زمان، شغل خود را تغییر دهید؛ در غیر این صورت تا دو سال از کار کردن در این کشور محروم می‌شوید. همچنین برخی دیگر از قوانین سخت‌گیرانه هم در عمان وجود دارد که قطعا زندگی را سخت می‌کند.

  5. بالا بودن هزینه زندگی

  برخی از محصولات مانند مواد غذایی و لباس در کشور عمان، قیمت فوق‌العاده زیادی دارند. از طرفی هزینه تحصیل در مدرسه هم مبلغ زیادی است که بسیاری از افراد قادر به پرداخت آن نیستند.

  چگونه اقامت برای عمان بگیریم؟

  حتما تا این‌جای مقاله، قطعا با معایب و مزایای زندگی در عمان آشنا شده‌اید. طبق اطلاعاتی که در قسمت‌های قبلی ذکر کردیم، زندگی در عمان هم مانند دیگر کشورها، دارای ویژگی‌های مثبت و منفی است که هر فرد با زندگی در عمان، باید با آن‌ها کنار بیاید.

  با این وجود اگر عمان را برای زندگی انتخاب کرده‌اید و قصد گرفتن ویزای اقامت در آن را دارید، راه سختی را باید پشت سر بگذارید؛ چرا که قطعا اقامت در این کشور و راه‌اندازی کسب‌وکار، نیاز به تخصص دارد. اما توجه داشته باشید که برای آسان‌تر شدن مراحل اقامت، می‌توانید روی کمک موسسه حقوقی قرن کیش حساب کنید.

  این موسسه تمامی آنچه که برای زندگی و کار در عمان نیاز است را در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌دهد. همچنین اگر می‌خواهید در این کشور کسب‌وکار جدیدی را راه بیندازید، به کمک این موسسه، مراحل کوتاه‌تری را برای ثبت شرکت در عمان طی می‌کنید.

  جان کلام

  اگر تا به حال شک داشتید که عمان را برای اقامت انتخاب کنید یا به سراغ کشور دیگری برای ادامه زندگی خود باشید، قطعا با خواندن این مقاله از وب‌سایت سازمان ثبت، به تصمیم قطعی خود رسیده‌اید. ما در این مقاله تمامی موارد درباره مشکلات زندگی در عمان، امنیت عمان، آزادی عمان و دیگر موارد را به شما معرفی کردیم. شما می‌توانید در صورت تمایل به مهاجرت کشور عمان، روی کمک موسسه حقوقی اندیشه کیش حساب کنید.

  بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۲ رای
  مطالب مرتبط
  فهرست