اخذ اقامت عمان از طریق خرید ملک
 • آیا می‌دانستید چند سالی است که عمان به عنوان یکی از کشورهای پر سود برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود؟کشور عمان یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که به دلیل داشتن منابع نفتی فوق‌العاده ارزشمند، جزو کشورهای ثروتمند در آسیا شناخته می‌شود.

  بنابراین قطعا با وجود ارزش بالای ریال عمان، افراد بیشتری به فکر اقامت عمان از طریق خرید ملک می‌افتند. چرا که با این کار، نه تنها سرمایه خود را به خوبی استفاده کرده‌اند؛ بلکه راهی برای اقامت در این کشور هم یافته‌اند. اگر شما هم به خرید ملک در عمان توجه نشان می‌دهید، حتما این مقاله از وبسایت سازمان ثبت را مطالعه کنید.

  چرا باید عمان را برای خرید ملک انتخاب کنیم؟

  شاید در وهله اول این سوال برای شما پیش بیاید که اصلا چرا باید سرمایه خود را در کشور عمان صرف کنیم؟ برای پاسخ به این سوال لازم است که موارد مهمی را در سرمایه‌گذاری عمان بررسی کنیم:

  1.ارزش پولی بالای عمان

  قطعا همه افراد دوست دارند سرمایه خود را در جایی صرف کنند که در نهایت به سود قابل توجهی برسد. این کشور یکی از بهترین بسترها برای افزایش ارزش پول شما است؛ چرا که در حال حاضر ریال عمان به عنوان یکی از ارزشمندترین واحد های پولی در جهان محسوب می‌شود. بنابراین قطعا هزینه‌ای که شما برای خرید ملک در عمان می‌کنید، چند برابر به شما بازگردانده می‌گردد.

  2. پرداخت مالیات کمتر

  یکی دیگر از موارد مهم درباره خرید و فروش و اجاره املاک در عمان، پرداخت مالیات بسیار کم نسبت به کشورهای دیگر است. به این صورت که شما اگر به صورت فردی ملکی را در عمان خرید کنید، دیگر نیاز به پرداخت مالیات بر سرمایه خود ندارید. البته مالیات تنها در صورتی گرفته می‌شود که شما از طریق حرفه یا فعالیت تجاری خاصی اقدام به این کار کرده باشد.

  3. هزینه‌های پایین برای فروش

  در عمان اگر زمانی قصد فروش ملک خود را داشته باشید، هزینه های ناچیزی را باید پرداخت کنید. این هزینه‌ها ممکن است که تنها برای هزینه ثبت نام، حق تمبر و پردازش اسناد باشد.

  شرایط خرید خانه در عمان چگونه است؟

  طبق خبر وزارت مسکن و شهرسازی عمان، مالکیت حقوق انتفاع به افراد مقیم خارج از عمان هم امکان‌پذیر است. حتما با خود می‌گویید که حق انتفاع چیست؟ حق انتفاع به عنوان حق استفاده و کسب درآمد از اموال کشور عمان برای مدت محدودی است. این موضوع به مفهوم اجاره در ایران شباهت زیادی دارد. به این صورت که افراد غیر عمانی می‌توانند در پروژه های زیرساختی در عمان هم شراکت داشته باشند.

  همچنین بر طبق قطعنامه جدید، افراد غیر عمانی می‌توانند ملک خاصی را برای اجاره و زندگی دائمی برای خود داشته باشند. این مالکیت می‌تواند تا حدود 50 سال بعد از خرید ملک تمدید شود. این حق انتفاع قابلیت فروش را دارد و حتی به وراث قانونی خارج کشور هم انتقال داده می‌شود.

  البته توجه کنید که با توجه به محدود بودن زیر ساخت‌های عمان برای ملک، تنها اجازه خرید ملک در مناطق مشخص شده از سوی مسئولین عمان را دارید. همچنین توجه کنید که باید ملک خریداری شده شما در ساختمان‌های چند طبقه مسکونی و تجاری دارای مجوز باشد. اصولا شهرهایی که برای خرید مشخص شده است، شامل شهرهای داخلی مسقط می‌شوند.

  از طرفی اگر مالکی بخواهد پروانه ملک را درخواست کند، باید حتما ساختمانی با دو اتاق داشته باشد. از طرفی تاریخ صدور گواهی پایان ساختمان نباید بیشتر از 4 سال باشد.

  اجاره ملک در عمان چگونه انجام می‌گیرد؟

  تنها راه اجاره املاک در عمان، با استفاده از تنظیم قرارداد انجام می‌شود. افراد باید حتما به صورت ماهیانه مبلغ اجاره بهای خود را پرداخت کنند. همچنین توجه کنید که در عمان، هیچ مبلغی برای رهن خانه در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین برای اجاره ملک اداری هم باید حتما سند ملک اداری آن ساختمان وجود داشته باشد. جالب است بدانید که اجاره بهای ملک در عمان، در طول هفت سال به صورت ثابت اندازه‌گیری می‌شود.

  شرایط خرید زمین در عمان چگونه است؟

  بسیاری از افرادی که قصد ساخت و ساز در عمان را دارند، باید پس از کسب اجازه از مقامات، حتما در طول چهار سال ساختمان‌سازی را روی آن زمین انجام دهید. زمانی که ملک مورد نظر خود را خریداری کردید، به طور خودکار اقامت عمان را دریافت می‌کنید.

  سپس به آسانی می‌توانید برای گرفتن ویزای عمان برای خود و خانواده اقدام کنید. البته توجه کنید که ویزای اقامت به عمان از طریق خرید ملک، تنها پس از انتقال سند مالکیت انجام می‌شود.

  به این نکته توجه کنید که در صورت فروش ملک، دیگر اقامت مالکیت شما خود به خود از بین خواهد رفت. همچنین برای عقد قرارداد حما باید وکیل وجود داشته باشد.

  مدارک لازم برای خرید ملک در عمان چیست؟

  بر طبق گفته اداره مسکن عمان، اگر قصد اقامت عمان از طریق ملک را دارید، باید مدارک زیر را آماده کنید:

  • کپی گذرنامه یا شناسه مالک و خریدار و همچنین کپی کارت خریدار( توجه کنید که کارت خریدار برای افرادی است که در عمان کار می‌کنند.)
  • مدارک شخصی خریدار و نشانی خانواده درجه یک آن
  • کپی ثبت تجاری افراد حقوقی
  • شهادت حقوقی به همراه وضعیت اجتماعی
  • اظهارنامه املاک دیگر خریدار که در عمان وجود دارد.
  • کپی شناسنامه و گذرنامه پدر خریدار
  • کپی قرارداد ازدواج و گواهی اشتغال یا عدم اشتغال فرد

  چالش‌های خرید ملک در عمان چیست؟

  درست است که مهاجرت به عمان از طریق خرید ملک کار پرسودی محسوب می‌شود؛ اما نباید از چالش‌های پیش روی خود هم غافل شوید. طبق آمارهای رسمی، عرضه بیش از حد املاک مسکونی سبب شده است که اجاره بهای ملک در عمان، پس از مدتی به مقدار بسیار کمی کاهش پیدا کند. بنابراین امکان دارد به آن صورتی که در ذهن خود دارید، سودی از سرمایه‌گذاری خود نبرید.

  همچنین به دلیل افزایش تقاضای مهاجران برای خرید و فروش و اجاره املاک در عمان، آپارتمان‌ها کم کم کیفیت و امکانات خود را از دست داده‌اند؛ از همین رو ممکن است که شما را مجبور به تعمیرات مختلف کند. از طرفی در حال حاضر با وجود ویزای طلایی جدید در عمان، بسیاری از افراد دیگر به طرح خرید ملک در عمان توجهی نشان نمی‌دهند.

  آسان‌ترین راه اقامت عمان از طریق ملک چیست؟

  خرید ملک جزو آن دسته مواردی است که حتی در کشور ایران هم افراد را دچار چالش‌های مختلفی می‌کند؛ چرا که قوانین و مدارک لازم برای خرید ملک، خود به خود سخت است. حالا زمانی هم که شما قصد خرید ملک در عمان و اقامت از آن راه را داشته باشید، این سختی‌ها بیشتر از قبل هم می‌شود.

  از طرفی شناخت تمامی قوانین و مقررات عمانی‌ها برای خرید ملک و مهاجرت به عمان از طریق خرید ملک از دست تمامی افراد بر نمی‌آید. از همین رو اگر می‌خواهید سرمایه خود را از دست ندهید، باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

  اگر در این زمینه به دنبال مشاوره و راهنمایی‌های جامعی هستید، موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش به شما در این راه کمک می‌کند. این موسسه تمامی آن چیزی را که شما برای مهاجرت به عمان و امارات و همچنین ثبت شرکت در این کشورها لازم دارید را به شما ارائه می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای مهاجرت به عمان از طریق خرید ملک هم به وبسایت آن‌ها با نام سازمان ثبت مراجعه کنید.

  بر روی ثبت شرکت در عمان کلیک کنید تا در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  جان کلام

  اقامت عمان از طریق خرید ملک، یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که افراد در حال حاضر انتخاب می‌کنند؛ چرا که با این کار علاوه بر سودهای مالی، به آسانی مقیم عمان هم می‌شوند. ما در این مقاله موارد مهم درباره شرایط خرید خانه در عمان را به شما معرفی کردیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به امارات و عمان، به وبسایت موسسه حقوقی ثیت کیش مراجعه کنید.

  سوالات متداول

  آیا هزینه خرید ملک در عمان زیاد است؟

  خبر خوب درباره خرید ملک در عمان این است که شما به غیر از مبلغی که برای خرید نیاز دارید، تنها مقدار ناچیزی را برای هزینه‌های درخواست و بررسی مدارک باید بپردازید.

  آیا خارجی‌ها می‌توانند در عمان ملک بخرند؟

  در گذشته این موضوع اصلا امکان‌پذیر نبوده است؛ اما طبق قانون جدید، افراد غیر عمانی هم می‌توانند ملک را خرید یا اجاره کنند.

  راه اقامت عمان از طریق خرید ملک چگونه است؟

  به طور کلی انتخاب ملک مناسب و خرید آن برای افراد غیر عمانی، کار سختی است؛ اما شما می‌توانید به کمک موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش این مراحل را به آسانی بگذرانید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  مطالب مرتبط
  فهرست