زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟
 • مقایسه زندگی در دبی و عمان به عنوان دو مقصد جذاب برای مهاجرت در حوزه خلیج فارس، موضوعی است که از لحاظ فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و گردشگری جذابیت زیادی دارد. هر یک از این دو کشور با تاریخچه، جغرافیا و جوانب فرهنگی منحصر به فرد خود، به عنوان مقصدی برای مهاجرت و زندگی مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته‌اند؛ اما به نظر شما زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟

  عمان با طبیعت خاص، تاریخچه‌ای غنی و جوانب فرهنگی متنوع، یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در خلیج فارس به شمار می‌رود. این کشور با جمعیت کمتر و سیاست‌های پایدار خود، محیطی صلح‌آمیز و دوستانه را برای زندگی فراهم کرده است. از سوی دیگر، دبی به عنوان یک متروپلیس پویا و پیشرفته در منطقه شناخته می‌شود. با اقتصاد قوی، زیرساخت‌های مدرن و زندگی شهری پویا، دبی جذابیت‌های فرهنگی و اقتصادی زیادی دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به مقایسه زندگی در دبی و عمان از جوانب مختلف بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟

  دبی؛ شهر تجملات و زیرساخت‌های پیشرفته

  زندگی در دبی

  قبل از مقایسه دبی و عمان، بهتر است به طور جداگانه با هر یک از این دو آشنا شوید. بدون شک دبی که یکی از شهرهای امارات متحده عربی است، به عنوان یکی از محبوب‌ترین مناطق در خاورمیانه شناخته می‌شود و هر ساله گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. این شهر که در گذشته یک دهکده کوچک با امکانات محدود بود، در دهه‌های اخیر به شدت پیشرفت کرده و به یک شهر لوکس و مجلل تبدیل شده است.

  دبی که در حاشیه خلیج فارس واقع شده و یک شهر تجاری مهم در این ناحیه به شمار می‌رود، به عنوان بیستمین شهر لوکس جهان شناخته می‌شود. با توجه به مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر، هتل‌های لوکس و سواحل زیبای آن، هر سال گردشگران بسیار زیادی از سراسر جهان به این شهر جذاب سفر می‌کنند. برج خلیفه، ساحل جمیرا، اسکای دایو آبی، ساحل لامر، دبی مارینا و … تنها چند نمونه از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری اقامت امارات متحده عربی هستند که پیشنهاد می‌شود در صورت بازدید از این شهر، آن‌ها را در برنامه سفر خود لحاظ کنید.

  عمان؛ کشوری با صد هزار سال قدمت

  زندگی در عمان

  اما برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم که «زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟»، باید با عمان نیز بیشتر آشنا شوید. عمان، یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، لقب قدیمی‌ترین کشور مستقل در میان کشورهای عربی را به خود اختصاص داده است. این کشور با تاریخچه‌ای که به صد هزار سال پیش باز می‌گردد، یکی از مکان‌های باستانی در خاورمیانه بوده و شواهد زیادی از سکونت انسان‌ها در صد هزار سال پیش در آن وجود دارد.

  اگر به دنبال سفر به عمان هستید، حتماً از قلعه حزم در نزدیکی رستاق بازدید کنید. همچنین، به مسافران توصیه می‌شود که به وادی شب (نزدیک تیوی)، جبل شمس و شن‌های وهیبه (کمپ بیابانی) نیز سری بزنند.

  جهت دریافت اطلاعات درباره اخذ ویزای توریستی روی لینک روبرو کلیک کنید: ویزای توریستی عمان

  گرچه برخی افراد ممکن است عمان را به عنوان کشوری فقیر و ناتوان تصور کنند، اما با آغاز حکومت سلطان قابوس، پادشاه محبوب و شناخته ‌شده عمان، این کشور از فقر و انزوا به یک کشور ثروتمند و مدرن تبدیل شده است. همچنین، عمان همانند اکثر کشورهای حاشیه خلیج فارس، از منابع نفت و گاز بهره‌مند است که به پیشرفت و رشد آن کمک زیادی می‌کند.

  مقایسه زندگی در دبی و عمان: زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟

  مقایسه زندگی در دبی و عمان

  در چند سال اخیر، با توجه به برنامه‌های اقتصادی ارائه‌ شده توسط عمان و نیاز به سرمایه‌گذاری و نیروی کار، سوالاتی مطرح شده که آیا مهاجرت کاری و زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟ در ادامه با بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو مقصد از جهات مختلف، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

  اقتصاد دبی بهتر است یا عمان؟

  با وجود مساحت محدود امارات (رتبه ۱۱۴در جهان)، این کشور موفق شده عنوان رتبه 31 اقتصاد برتر جهان را به خود اختصاص دهد. امارات پس از عربستان سعودی، به عنوان دومین اقتصاد بزرگ در منطقه خاورمیانه شناخته می‌شود. با وجود اینکه صنعت نفت یکی از اصلی‌ترین منابع مالی امارات به شمار می‌رود، توسعه بخش گردشگری و صنعت ساختمان‌سازی نیز باعث جلب سرمایه‌گذاران زیادی به این منطقه شده است.

  جهت دریافت اطلاعات درباره ثبت شرکت در امارات روی لینک روبرو کلیک کنید: ثبت شرکت در امارات

  اما همانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس، عمان نیز منابع نفت و گاز زیادی دارد. جالب است بدانید که عمان روزانه بیش از ۱ میلیون بشکه نفت را به بازار عرضه می‌کند. به همین دلیل، این کشور توانسته زیرساخت‌های خود را در شهرهای مهمی چون مسقط بهبود بخشد. در چند سال اخیر، عمان سعی در کاهش وابستگی به درآمد نفتی کرده و با بهبود صنعت گردشگری، اتکای اقتصادی خود به نفت را کاهش داده است؛ اما هنوز نتوانسته به محبوبیت و شهرت امارات دست یابد؛ بنابراین اگر از لحاظ اقتصاد بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که «زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟»، دبی برنده خواهد بود.

  از لحاظ شرایط اشتغال و کار، زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟

  وضعیت کار و اشتغال یکی از عوامل تأثیرگذاری است که باید هنگام مقایسه زندگی در دبی و عمان مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر، عمان با کمبود نیروی متخصص مواجه شده و به همین دلیل درهای خود را برای جذب نیروی متخصص و باتجربه باز کرده است. اگر در پیدا کردن کار یا راه‌اندازی بیزینس در عمان یا امارات دچار چالش شده‌اید، کارشناسان ثبت کیش می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

  جهت دریافت اطلاعات درباره ثبت شرکت در عمان روی لینک روبرو کلیک کنید: ثبت شرکت در عمان

  از سوی دیگر، امارات متحده عربی به عنوان خانه دوم برای ایرانیان شناخته می‌شود و آمارها نشان می‌دهد که تقریباً ۱۷ درصد از سکنه دبی ایرانی‌تبار هستند. وضعیت شغلی مناسب، عدم وجود مالیات، احترام به مهاجران ایرانی، درآمد بالا برای کار و دیگر مزایا، از جمله دلایلی هستند که ایرانیان را به سوی مهاجرت و زندگی در امارات سوق می‌دهند.

  هزینه زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟

  هزینه زندگی در عمان بهتر است یا دبی

  هزینه زندگی در عمان به طور کلی اقتصادی‌تر از دبی محسوب می‌شود. این یعنی با درآمد مشابه، امکان دارد در عمان پس‌انداز بیشتری داشته باشید یا از امکانات بیشتری بهره‌مند شوید. با این حال، دبی فرصت‌های بیشتری در زمینه کار و تجارت ارائه می‌دهد که ممکن است اختلاف هزینه‌ها را جبران کند.

  برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم که «زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟»، در ادامه برخی هزینه‌های اساسی زندگی در این دو مقصد را با هم مقایسه خواهیم کرد:

  • خواربار: دبی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از عمان
  • وعده‌های غذایی: دبی تا ۵۰ درصد بیشتر از عمان
  • آب و برق: دبی تا ۲۰۰ درصد بیشتر از عمان
  • حمل و نقل: دبی تا ۵۰ درصد بیشتر از عمان
  • اقامت و مسکن: دبی تا ۶۰ درصد بیشتر از عمان
  • سرگرمی و اوقات فراغت: دبی کمی بیشتر یا معادل عمان

  مقایسه زندگی در دبی و عمان از لحاظ آب و هوا

  مقایسه زندگی در دبی و عمان از لحاظ آب و هوا

  عمان یکی از کشورهای واقع در نزدیکی خط استوا است و به همین دلیل آب و هوای گرم و خشکی دارد. امارات نیز مانند دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس، دارای آب و هوای گرم و بیابانی است. در فصل تابستان، دمای هوا در امارات به طور میانگین به ۳۴ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این دما در فصل بهار بین ۲۵ تا ۳۰ درجه و در فصل زمستان حدود ۰ تا ۲۰ درجه خواهد بود. به طور کلی، اگر بخواهیم از لحاظ آب و هوا به مقایسه زندگی در دبی و عمان بپردازیم، باید گفت عمان و امارات شرایط مشابهی دارند.

  سخن پایانی

   عمان یا دبی

  در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که «زندگی در عمان بهتر است یا دبی؟». مقایسه زندگی در دبی و عمان نشان می‌دهد که هر دو کشور به عنوان مقاصد گردشگری معتبری شناخته می‌شوند و امکانات تفریحی و رفاهی زیادی ارائه می‌دهند؛ اما امارات به دلیل سرمایه‌گذاری بیشتر در دبی، کشور پیشرفته‌تر و معروف‌تری محسوب می‌شود. همچنین، به نظر می‌رسد که مردم امارات نسبت به عمانی‌ها، با ایرانیان روابط بهتر و صمیمی‌تری دارند.

  از سوی دیگر، هزینه‌های زندگی در مسقط نسبت به دبی کمتر است. دبی با چشم‌اندازها و امکانات تفریحی بیشتر، جلوه جذاب‌تری دارد و به عنوان یک شهر پویا و پیشرفته تلقی می‌شود؛ در حالی که عمان یک کشور نوپا است. با توجه به این تفاوت‌ها، باید گفت انتخاب بین زندگی در عمان یا دبی به ترجیحات و شرایط فردی بستگی دارد. البته کارشناسان ثبت کیش آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه هستند و می‌توانند با در نظر گرفتن شرایط منحصر به فردتان، شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

   

  سوالات متداول

  رفتار عمانی‌ها با ایرانیان و مهاجران بهتر است یا اماراتی‌ها؟

  از آنجا که جمعیت ایرانیان در دبی بسیار زیاد است، شهروندان دبی با ایرانیان رفتاری دوستانه و صمیمی دارند. البته رفتار عمانی‌ها نیز با ایرانیان خوب و محترمانه است.

  چالش‌ها و مشکلات زندگی در عمان و امارات چیست؟

  از جمله مشکلات رایج زندگی در عمان و امارات برای ایرانیان می‌توان به پرداخت بالای اجاره بهای سالانه، آب و هوای گرم و شرجی و هزینه‌های بالای تحصیل اشاره کرد.

  شرایط زندگی در عمان بهتر است یا امارات؟

  به طور کلی به دلیل مزیت‌هایی از جمله سطح بالای استانداردهای تحصیلی و آموزشی، پایین بودن میزان جرم و جنایت، بالا بودن قدرت خرید، سطح خوب بهداشت و درمان و سیستم حمل و نقل پیشرفته، شرایط زندگی در امارات بهتر از عمان است.

   

  مقالات مرتبط:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  مطالب مرتبط
  فهرست