شرایط مهاجرت به عمان به روش تمکن مالی
 • عمان، یکی از کشورهای رو به ‌رشد و امن حاشیه خلیج‌ فارس است که روابط خوبی با ایران دارد و مقصد مهاجرتی جدید بسیاری از ایرانیان نیز به‌شمار می‌رود. این کشور، فاصله کمی با ایران دارد و به‌ دلیل هزینه‌های پایین زندگی و دستمزدهای مناسب، محل خوبی برای اقامت بلند مدت ایرانیان محسوب می‌شود. از همین رو مهاجرت به عمان به روش تمکن مالی طرفداران زیادی دارد.

  کشور عمان، انواع مختلف ویزای گردشگری، کاری، خویشاوندی، همراه، سرمایه‌گذاری، ترانزیتی و دانش‌آموزی را به خارجیان پیشنهاد می‌دهد و هر فردی، با توجه به شرایط خود، می‌تواند برای گرفتن این ویزاها اقدام کند. ویزای سرمایه‌گذاری یا مهاجرت از طریق تمکن مالی، در کانون توجه این مقاله از ثبت کیش قرار دارد و در ادامه به روش‌ها، شرایط و الزامات آن خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

  مهاجرت به عمان به روش تمکن مالی

  مهاجرت به روش تمکن مالی، یکی از آسان‌ترین راه‌های مهاجرت به همه کشورهاست. عمان نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ اما برای مهاجرت به این شیوه، باید اثبات کنید که از نظر مالی، توانایی زندگی در کشور مقصد را دارید. اثبات تمکن مالی، به مدارک خاصی نیاز دارد و میزان دارایی لازم برای مهاجرت به این شیوه، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

  داشتن تمکن مالی، مهم‌ترین شرط دریافت اقامت موقت یا دائم عمان است و برای مهاجرت به این روش، شرایط و مدارک خاصی نیاز دارید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  اشاره به این نکته لازم است که شما برای تحصیل، گردشگری و… نیز ممکن است به گواهی تمکن مالی نیاز داشته باشید. این گواهی، نامه‌ای است که توسط بانکی در ایران صادر می‌شود و نشان می‌دهد که شما تا بازه زمانی مشخصی، توان مالی زندگی در عمان را دارید.  این ضمانت‌نامه که به ریال عمان صادر خواهد شد، مواردی چون گردش حساب مشتری، شماره حساب و… را شامل می‌شود و سفارت عمان باید امکان ‌استعلام آن را از بانک داشته باشد.

  بد نیست بدانید که روش‌های دیگری نیز برای اثبات تمکن مالی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به مستمری بازنشستگی، سود سهام، اجاره‌نامه ملک و پیداکردن شغل اشاره کرد.

  آنچه در این مطلب مدنظر ماست، مهاجرت از طریق تمکن مالی است؛ به عبارت دیگر اگر شما توان سرمایه‌گذاری مشخصی را داشته باشید، می‌توانید اقامت ۵ یا ۱۰ ساله عمان را دریافت کنید. این اقامت، در صورت داشتن برخی از شرایط مانند تسلط به زبان عربی، قابلیت ‌تبدیل به اقامت دائم را نیز دارد.

  اخذ اقامت امارات به روش تمکن مالی

  میزان تمکن مالی لازم برای مهاجرت به عمان

  مبلغ تمکن مالی، به نوع ویزا بستگی دارد و اگر شما ویزای تحصیلی دریافت کرده باشید، باید بتوانید هزینه تحصیل و زندگی در این کشور را تامین کنید. این هزینه معمولاً حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا خواهد بود.

  اگر از طریق ثبت شرکت در عمان اقدام به دریافت اقامت عمان می‌کنید، باید در حدود ۵۲ هزار دلار سرمایه اولیه داشته باشید؛ البته به‌جز این سرمایه، کسب‌وکار شما نیز باید مورد تأیید دولت این کشور باشد.

  روش مدنظر ما، مهاجرت به عمان از طریق ویزای سرمایه‌گذاری است و در ادامه، حالت‌های مختلف آن را شرح می‌دهیم:

  1- خارجی‌هایی که بالای ۲۱ سال سن داشته باشند، در صورت انجام سرمایه‌گذاری‌های زیر، اقامت ۵ ساله دریافت خواهند کرد:

  • حداقل ۲۵۰ هزار ریال عمان در اوراق قرضه دولتی سرمایه‌گذاری کنند.
  • یک ملک به قیمت حداقل ۲۵۰ هزار ریال عمان بخرند.
  • در یک شرکت عمانی حداقل ۲۵۰ هزار ریال سرمایه‌گذاری کنند.

  2- خارجی‌هایی که بازنشسته شده باشند، برای دریافت اقامت ۵ ساله باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • هنگام اقدام برای اخذ ویزا، حداقل ۶۰ سال سن داشته باشند.
  • متقاضی باید گواهی کار در عمان، با مدت حداقل دو سال، ارائه کند.
  • ارائه صورتحساب حداقل ۶ ماهه از یک بانک عمانی، به‌نحوی که نشان دهد درآمد ماهانه فرد حداقل ۴۰۰۰ ریال عمان است.
  • سند خانه یا اجاره‌نامه به نام فرد متقاضی

  3- خارجی‌هایی که بالای ۲۱ سال سن داشته باشند، در صورت انجام سرمایه‌گذاری‌های زیر، اقامت ۱۰ ساله دریافت خواهند کرد:

  • سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰ هزار ریال عمان در یک شرکت با مسئولیت محدود یا اوراق قرضه دولتی
  • تأسیس یک شرکت با حداقل ۵۰ نیروی کار عمانی
  • خرید یک ملک به قیمت حداقل ۵۰۰ هزار ریال عمان
  • افرادی که مالک یک شرکت سهامی عام یا خاص هستند و سهم آن‌ها در شرکت، کم‌تر از ۵۰۰ هزار ریال عمان نباشد.

  نکته: هر ریال عمان، حدود ۲.۶ دلار آمریکا است.

  مدارک لازم برای ویزای تمکن مالی

  برای اقدام جهت دریافت ویزای عمان، به مدارک زیر نیاز دارید. این مدارک، به‌ جز مدارک خاص مانند گواهی تمکن مالی، معمولا در بقیه موارد، برای اقدام جهت دریافت انواع مختلف ویزا یکسان هستند. مدارک عمومی مورد نیاز شما عبارت‌ هستند از:

  1. پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه
  2. پرکردن فرم ویزای مدنظر با دو قطعه عکس بایومتریک
  3. اثبات نوع سفر با دریافت بلیط رفت‌وبرگشت
  4. جزئیات صورت‌حساب بانکی که نشان‌دهنده توانایی مسافر برای تأمین بودجه موردنیازش برای سفر باشد.
  5. عدم سوءپیشینه و سلامت بهداشتی
  6. مدارک مربوط به نامه پیشنهاد کاری، گواهی دانشجویی، مدارک ثبت‌نامی، مستمری بازنشستگی و…
  7. مدرک گواهی سکونت، مانند دعوتنامه یا گواهی رزرو هتل
  8. بیمه مسافرت
  9. گواهی تمکن مالی

  مزایای مهاجرت از طریق تمکن مالی به عمان

  • امکان صدور ویزای همراه برای اعضای خانواده فرد
  • امکان تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم، تحت شرایطی خاص
  • امکان استخدام تا سه نفر برای کارهای شخصی
  • امکان مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی عمان
  • امکان صدور دعوت‌نامه برای خویشاوندان

  نکته: توجه داشته باشید که برای دریافت اقامت دائم، باید حتماً زبان عربی را یاد بگیرید.

  مراحل مهاجرت به عمان به روش تمکن مالی

  برای گرفتن اقامت عمان به روش تمکن مالی، درصورتی‌که شرایط سنی و مالی آن را داشته باشید، کافی است مدارک خود را به اداره مهاجرت این کشور ارائه کنید. این مدرک ممکن است سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه، سهام یا خرید ملک در این کشور باشند.

  با توجه به شیوه‌ای که انتخاب می‌کنید، باید مقدار سرمایه‌گذاری مدنظر خود را انجام دهید یا ملکی را بخرید؛ سپس با در دست ‌داشتن مدارک خرید و مدارک هویتی، به اداره مهاجرت عمان مراجعه و برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری خود اقدام کنید.

  جمع‌بندی بررسی مهاجرت به عمان به روش تمکن مالی

  در این مقاله، شرایط مهاجرت به عمان از طریق تمکن مالی را بررسی کردیم و گفتیم که در این روش، امکان اقدام برای اقامت ۵ ساله و ۱۰ ساله نیز برای متقاضیان فراهم است. این دو شیوه دریافت ویزا، از نظر مقدار سرمایه‌گذاری با هم تفاوت دارند و  سرمایه‌گذاری لازم برای اقامت ۱۰ ساله، تقریباً دو برابر اقامت ۵ ساله است. همان‌طور که گفتیم، از جمله مزایای مهاجرت از طریق تمکن مالی، امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده و همچنین گرفتن اقامت دائم این کشور است.

  مهاجرت به عمان یا سایر کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، گزینه بسیار مناسبی برای ایرانیان به‌شمار می‌رود؛ زیرا در کنار شرایط مناسب اقتصادی این کشورها، فاصله آن‌ها با ایران نیز بسیار اندک است. از طرف دیگر، در کشوری مثل عمان، افراد زیادی به انگلیسی مسلط هستند و از نظر ارتباطی هم مشکلی نخواهید داشت.

  پیداکردن موقعیت شغلی و اطلاع از انواع ویزاهای ارائه‌شده توسط این کشورها، نکات خاص خود را دارد. برای دریافت مشورت و  آشنایی با این مسائل می‌توانید با ما تماس بگیرید. موسسه حقوقی اندیشه قرن کیش، در زمینه خدمات ثبتی، مشاوره حقوقی و مالیاتی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس راهنمایی‌های تخصصی لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.

  سوالات متداول

  ۱) تمکن مالی لازم برای مهاجرت به عمان چقدر است؟

  این مبلغ، به نوع ویزای شما بستگی دارد؛ برای مهاجرت تحصیلی به حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا و برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، به ۵۲ هزار دلار آمریکا نیاز خواهید داشت.

  ۲) آیا برای اخذ اقامت عمان نیاز به یادگیری زبان عربی داریم؟

  در صورتی که بخواهید جهت اخذ اقامت دائم عمان اقدام کنید باید حتما زبان عربی را یاد بگیرید.

  ۳) مهاجرت به عمان از طریق تمکن مالی چه مراحلی دارد؟

  تنها کاری که برای گرفتن اقامت عمان به روش تمکن مالی باید انجام دهید، مراجعه به اداره مهاجرت عمان و تحویل مدارک مورد نیاز است.

  ۴) آیا اخذ اقامت عمان شرایط سنی دارد؟

  بله شما برای اخذ اقامت عمان لازم است حتما ۲۱ سال سن داشته باشید.

  بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  مطالب مرتبط
  فهرست