شرایط کار در کشورهای عربی
 • اگر شرایط کاری آن‌طور که دوست دارید پیش نمی‌رود، می‌توانید به کار در دیگر کشورها نیز فکر کنید، البته لزومی ندارد حتماً به آمریکا، کانادا یا اروپا فکر کنید؛ کشورهای حوزه خلیج‌فارس مانند عمان، قطر، امارات، بحرین و کویت هم مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری هستند. این کشورها، علاوه بر درآمدهای سرشار نفتی، در سال‌های اخیر، درآمد توریستی و تجاری قابل‌ توجهی نیز کسب کرده‌اند و نیازمند نیروی کار پرانرژی و متخصص هستند. اما شرایط کار در کشورهای عربی چگونه است؟

  کشورهای عربی، با درآمد سرانه بالا، تورم نزدیک به صفر و نرخ بیکاری پایین، ازجمله گزینه‌های بسیار مناسب مهاجرت شغلی برای ایرانیان به‌شمار می‌روند. برای آشنایی بیش‌تر با شرایط کار در کشورهای عربی و نحوه مهاجرت به آن‌ها، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

  مهاجرت به کشورهای عربی برای کار

  بخش خدماتی در کشورهای عربی، به‌خاطر درآمدهای سرشار نفتی و گردشگری، بسیار بزرگ است. بیشتر خارجی‌ها نیز در بخش خدمات، نفت و پتروشیمی این کشورها مشغول ‌به ‌کار هستند. در ادامه، شرایط پنج کشور عربی را که مقصد مهاجرتی بسیاری از ایرانیان است به شما معرفی می‌کنیم:

  1. قطر

  قطر، یکی امن‌ترین و ثروتمندترین کشورهای عربی جهان به‌شمار می‌رود. این کشور که میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را نیز در اختیار دارد، اهمیت بسیاری به بحث امنیت می‌دهد. قطر، به‌خاطر بها دادن به تجارت و گردشگری، میزبان خوبی برای مهاجران خارجی محسوب می‌شود و تعداد مهاجران آن از بومی‌های بیش‌تر است.

  تنها کاری که برای مهاجرت به قطر باید انجام دهید، پیداکردن شغل موردنظرتان در این کشور است. اگر از مسیرهای درست اقدام کنید، یافتن شغل مناسب در این کشور چندان مشکل نخواهد بود. برای پیداکردن شغل در کشور قطر، باید از طریق سایت‌های کاریابی آنلاین اقدام کنید.

  پس از یافتن شغل مدنظر خود به‌ منظور مهاجرت به قطر، به یک حامی یا کفیل نیاز خواهید داشت. اگر یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید، این مسئله نیز حل خواهد شد؛ زیرا معمولاً کارفرمای بالقوه شما، به‌عنوان کفیل عمل خواهد کرد.

  1. عمان

  کشور سلطنتی عمان، یکی دیگر از کشورهای عربی است که امنیت بالایی برای مهاجرت کاری دارد. در صورت مهاجرت به عمان، باید به فرهنگ این کشور احترام بگذارید و از سیاست فاصله بگیرید. تا زمانی که قواعد این کشور را رعایت کنید، مردم عمان نیز بسیار دوستانه با شما برخورد خواهند کرد؛ مثلاً هنگام زندگی در این کشور، باید سعی کنید شبیه مردم آنجا لباس بپوشید.

  در صورت تمایل به مهاجرت کاری به عمان، باید پیش از مهاجرات، برای دریافت ویزای کاری از طریق سفارت این کشور اقدام کنید. بازار نیروی کار عمان، ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که بخش قابل ‌توجهی از این تعداد را خارجی‌ها تشکیل می‌شوند. در ضمن ثبت شرکت در عمان ، پیشنهاد مجموعه ما است.

  قبل از اقدام برای مهاجرت به عمان، ابتدا باید از طریق اینترنت یا یک شخص معتمد کار پیدا کنید؛ سپس شرکت مورد نظر، باید کفیل ویزای شما باشد و این فرایند توسط سازمان استخدامی عمان نیز مورد تأیید قرار گیرد. یک راه دیگر برای پیداکردن شغل در عمان این است که به‌عنوان گردشگر به این کشور مهاجرت کنید و سپس به‌دنبال شغل بگردید. اگر توانستید در این مدت شغلی پیدا کنید، به کشور برگردید و روند دریافت ویزای کاری را از سر بگیرید.

  یکی از مزایای عمان برای کار و زندگی این است که دستمزدها در این کشور بسیار مناسب است و در مقابل، مالیات و هزینه‌های زندگی نیز در مقایسه با کشورهای عربی دیگر، در سطح پایین‌تری قرار دارد.

  1. امارات

  امارات متحده عربی و مخصوصاً شیخ‌نشین دوبی، یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان به‌شمار می‌رود. این کشور، از امنیت شغلی بسیار بالایی برخوردار است و با داشتن مناطق آزاد متعدد، در بسیاری از زمینه‌های تجاری به هاب تجاری تبدیل شده است. ثبت شرکت در امارات یکی از بهترین راه های ورود به بازار امارات است.

  شرایط کار در دبی و امارات

  اگر قصد مهاجرت کاری به امارات را دارید، بهترین راه، سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد این کشور است؛ در صورتی‌ که سرمایه کافی را برای این‌کار نداشته باشید، می‌توانید از طریق کاریابی‌های معتبر نیز موقعیت شغلی مناسبی پیدا کنید. در مجموع، دو نوع ویزای کاری توسط کشور امارات ارائه می‌شود:

  • از طریق آنلاین یا با کمک کاریابی‌ها، یک موقعیت شغلی متناسب با مهارت خود بیابید و پس از ارتباط‌گرفتن با کارفرما، او را به‌عنوان کفیل خود معرفی کنید.
  • به‌عنوان گردشگر به امارات سفر کنید و در آنجا به‌دنبال شغل بگردید. اگر خوش‌شانس بودید و توانستید شغلی پیدا کنید، به ایران برگردید؛ سپس به سفارت امارات بروید و با در دست‌ داشتن پیشنهاد کاری خود، برای ویزای کاری اقدام کنید.

  بهتر است بدانید که کشور امارات حداقل حقوق ندارد و میزان حقوق شما به مهارت‌ها و توافق‌تان با کارفرما بستگی خواهد داشت.

  1. بحرین

  کشور بحرین در دل خلیج‌فارس، کشور عربی دیگری است که می‌توانید برای مهاجرت کاری آن را انتخاب کنید. این کشور، با جمعیت ۱.۵ میلیونی خود، از اقتصاد بزرگی برخوردار است و به نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر خارجی نیاز دارد. برای کار در بحرین، اولین قدم شما، اقدام برای ویزای کاری است و باید پیش از سفر به این کشور، برای گرفتن این ویزا اقدام کنید.

  روش‌های گرفتن ویزای کاری بحرین، تقریباً مانند امارات است و در این کشور نیز از سیستم کفالت استفاده می‌شود. کفیل شما می‌تواند کارفرما، شهروندی بحرینی یا نهادی دولتی باشد.

  هزینه‌های زندگی در بحرین، نسبت به دیگر کشورهای منطقه کمتر است و دولت برای تمام کالاهای اساسی مانند غذا، انرژی، آب و برق، یارانه پرداخت می‌کند.

  1. کویت

  آخرین کشور عربی که به بررسی آن خواهیم پرداخت، کویت است. این کشور نیز در همسایگی عربستان و عراق قرار دارد و بسیار ثروتمند است. از جمله مزایای کویت نسبت به دیگر کشورهای عربی این است که اکثر ساکنین آن انگلیسی را متوجه می‌شوند.

  هزینه‌های زندگی در کویت بالاست، زیرا واحد پول این کشور ارزش بسیار بالایی دارد؛ بنابراین اگر علاقه‌مند به کار در کشور کویت هستید، بهتر است جستجو برای کار را از داخل ایران انجام دهید. به محض اینکه شغلی در کویت پیدا کردید، کارفرما به‌عنوان کفیل شما عمل خواهد کرد. یکی از مزایای کار در کویت این است که حقوق و دستمزد در این کشور بسیار منصفانه پرداخت می‌شود و اشخاص حقیقی نیز مشمول پرداخت مالیات نخواهند شد.

  توجه داشته باشید که برخی کارفرمایان به محض رسیدن شما به کویت، مدارک مسافرتی شما مانند پاسپورت را می‌گیرند تا نتوانید کار خود را تغییر دهید؛  بنابراین باید قرارداد کاری خود را پیش از امضاء به‌ دقت مطالعه کنید تا گرفتار چنین کارفرمایانی نشوید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه نیست که برای جستجوی کار، با ویزای مسافرتی به این کشور بروید؛ زیرا هزینه‌های زندگی برای توریست‌ها، برخلاف دیگر کشورهای عربی، بسیار بالاست.

  شرایط کار در کشورهای عربی

  در بخش قبل، مهم‌ترین کشورهای عربی را برای مهاجرت کاری به‌طور مختصر شرح دادیم. برای کار در این کشورها، دریافت ویزای کاری و داشتن کفیل ضروری است. کفیل نیز عموماً همان کارفرمایی است که شما را استخدام کرده است. مدت زمان ویزای کاری در این کشورها، معمولاً بیشتر از سه ماه است و با این ویزا امکان بردن همسر و فرزندان نیز وجود دارد. شرایط و ساعات کاری، معمولا به توافق کارفرما و کارمند بستگی دارد و در اکثر مشاغل نیز افراد بیمه می‌شوند.

  بیش‌تر شغل‌های این کشورها در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و خدمات توریستی و رفاهی هستند؛ بنابراین اگر مهارتی در این زمینه‌ها دارید می‌توانید به‌دنبال شغل در کشورهای عربی باشید.

  جمع‌بندی بررسی کار در کشورهای عربی

  در این مقاله، شرایط کار در کشورهای عربی را بررسی کردیم و گفتیم که مهم‌ترین مقاصد مهاجرت کاری ایرانیان شامل قطر، امارات، عمان، بحرین و کویت می‌شوند. براساس آنچه شرح دادیم، در ساده‌ترین شکل ممکن باید از طریق آنلاین یا سفر توریستی، یک شغل در این کشورها پیدا کنید؛ سپس با داشتن جاب آفر، به سفارت این کشورها در داخل ایران مراجعه و با کفیل قراردادن کارفرما، تقاضای ویزای کاری کنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کار در کشورهای عربی یا دریافت مشاوره در خصوص پیداکردن شغل در این کشورها، کافی است با ما تماس بگیرید و از خدمات موسسه حقوقی ثبت کیش بهره‌مند شوید.

  سوالات متداول

   بهترین کشورهای عربی برای مهاجرت کاری کدامند؟

  قطر، عمان، امارات، بحرین و کویت، بهترین کشورها برای مهاجرت کاری به‌شمار می‌روند.

  شرایط کار در کشورهای عربی چیست؟

  برای کار در کشورهای عربی، باید ضمن دریافت ویزای کار، کفیل نیز داشته باشد. معمولا کفیل همان کارفرمایی است که شما را استخدام می‌کند.

  مدت ‌زمان ویزای کاری کشورهای عربی چند ماه است؟

  مدت ‌زمان ویزای کاری کشورهای عربی اغلب بیشتر از سه ماه است.

  آیا دارنده ویزای کار کشورهای عربی، می‌تواند همسر و فرزندان خود را نیز با خود به این کشورها ببرند؟

  بله، ویزای کاری کشورهای عربی، این امکان را به شما می‌دهد که خانواده خود را نیز به این کشورها ببرید.

  بیشتر بخوانید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  مطالب مرتبط
  فهرست