• طبق آمار مرکز ملی و اطلاعات عمان، این کشور تا سال 2040 به 13 هزار پزشک و 2 هزار داروساز نیاز دارد؛ از همین آمار باید متوجه دلیل استقبال مهاجرت به عمان برای پزشکان شوید.

  از طرفی تمامی پزشکان دوست دارند که در کشوری فعالیت داشته باشند که از نظر امکانات رفاهی و اقتصادی، آن‌ها را تامین کند. از قضا کشور عمان هم یکی از کشورهای توسعه یافته عربی است که به متخصصان در بحث بهداشت و درمان نیاز زیادی دارد.

  بنابراین اگر شما هم به عنوان پزشک به فکر آگاهی از شرایط کار پزشکان در عمان هستید، این مقاله از وب‌سایت سازمان ثبت را مطالعه کنید.

  چرا باید پزشکان به عمان مهاجرت کنند؟

  به طور کلی رشته پزشکی جزو سخت‌ترین و پر چالش‌ترین شغل‌ها محسوب می‌شود؛ بنابراین توقع حقوق و مزایای بالایی را هم از کار در مراکز درمانی دارد. اما قطعا هر پزشک زمانی که به مقدار مطلوب خود دسترسی پیدا نکند، به فکر مهاجرت می‌افتد.

  از طرفی برای پزشکان خیلی مهم است که چه کشوری را برای مهاجرت و بهبود این وضعیت انتخاب کنند. طبق گفته مسئولین سازمان نظام پزشکی، در حال حاضر کشور عمان یکی از قدرتمندترین کشورها در زمینه جذب پزشکان و به طور کلی کادر درمان برای شهروندان خود است.

  دلیل این استقبال پزشکان را هم در میزان درآمد پزشکان در این کشور باید بدانیم. جالب است بدانید که درآمد جراح در کشور عمان حدود دو برابر بیشتر از جراحان ایرانی است. همچنین وجود امکانات رفاهی دیگر در زمینه‌های مختلفی از جمله حمل‌ونقل، آموزش و مسكن خوب هم پزشکان را برای کار در عمان ترغیب می‌کند.

  حالا شاید با خود بگویید که چرا این امکانات مختلف برای پزشکان در عمان وجود دارد؟ قطعا دلیل اصلی آن استفاده از ظرفیت‌های علمی نخبه‌های ایرانی برای پیشرفت مراکز درمانی خود است. هزینه برای پزشکان سبب می‌شود که قدرت درمانی عمان بیش‌تر از قبل شود.

  شرایط مهاجرت پزشکان به عمان

  پزشکان به دلیل بهره‌مندی از دانش و تخصص خود، یکی از بهترین سرمایه‌ها برای کشور عمان هستند؛ از همین رو قطعا راه مهاجرت پزشکان به عمان، آسان‌تر از افراد عادی است. اما با این وجود نباید از شرایط مهاجرت پزشکان به عمان هم بگذریم. این شرایط به شرح زیر است:

  1.سابقه کار

  در وهله اول اگر سابقه کاری تقریبا بالایی در زمینه پزشکی ندارید، باید خود را برای چالش‌های سخت‌تری آماده کنید؛ چرا که داشتن سابقه کاری، جزو مهمترین شرایط استخدام پزشک در عمان است.

  پزشکان و کادر درمانی باید حداقل دو یا سه سال سابقه کاری داشته باشند. البته ناگفته نماند که این میزان برای تخصص‌های مختلف، به صورت خاص تعیین می‌شود. مثلا سابقه مورد نیاز برای تکنسین داروخانه سه سال و برای پزشکی و پیراپزشکی حدود دو سال است.

  2. داشتن تاییدیه دیتافلو

  به طور کلی تمامی پزشکانی که قصد مهاجرت به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عمان، امارات و قطر را دارند، باید قبل از مهاجرت تاییدیه دیتافلو را دریافت کنند. این تاییدیه برای بررسی مدارک و سوابق کاری پزشکان انجام می‌شود.

  دیتا فلو در واقع وظیفه تایید و بررسی تمامی مدارک اولیه پزشکان از جمله سوابق تحصیلی، تجربه کاری، اعتبارنامه‌های پزشکی و سوابق آموزشی آن‌ها است. دیتافلو بسیار جزئی و دقیق انجام می‌شود؛ از همین رو حدود 6 ماه برای گرفتن آن نیاز است. البته ناگفته نماند که تاییدیه دیتافلو عمان، اصولا حدود سی روز طول می‌کشد.

  3. آزمون پارامتریک عمان

  یکی دیگر از مهمترین مراحل و شرایط کار پزشکان در عمان، گذراندن آزمون پارامتریک است. این آزمون برای تشخیص صلاحیت حرفه‌ای شغل‌های مختلف از جمله پزشکان و کادر درمان است که نه تنها در عمان، بلکه در بیش از 160 کشور دیگر انجام می‌شود. توجه داشته باشید که این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود؛ بنابراین باید برای انجام آن، حتما به خود عمان سفر کنید. مدت زمان انجام آزمون پارامتریک در عمان حدود 2 ساعت است و شما وظیفه پاسخگویی به 100 سوال تستی را دارید.

  هزینه آزمون پارامتریک در عمان حدود 170 تا 190 دلار است و متقاضیان تنها سه بار در سال می‌توانند این آزمون را انجام دهند. توجه داشته باشید که آزمون پرومتریک تنها به زبان انگلیسی انجام می‌شود.

  4. مصاحبه ویوا(Viva)

  شرکت در مصاحبه ویوا، یکی دیگر از شرایط کار پزشکان در عمان است. این مصاحبه به صورت حضوری و با حضور مسئولین وزارت بهداشت عمان انجام می‌شود. افراد در این مصاحبه باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند؛ چرا که مصاحبه حضوری نیازمند تسلط به زبان انگلیسی است.

  5. داشتن پیشنهاد کاری

  برای آن که بتوانید برای اقامت پزشکان در عمان اقدام کنید، در ابتدا باید دعوت نامه کاری از عمان را داشته باشید؛ چرا که این دعوت نامه، در واقع به عنوان مجوزی برای شروع کار در عمان محسوب می‌شود.

  6. محدودیت سنی

  تمامی پزشکانی که در بازه زمانی 21 تا 60 سال هستند، می‌توانند برای فعالیت در عمان اقدام کنند. توجه داشته باشید بهترین معیار سنی برای پزشکان عمومی تا 45 سال و برای متخصصان تا 55 سال است.

  حقوق و درآمد پزشکان در عمان چگونه است؟

  حتما شما هم به عنوان پزشک با مهاجرت به عمان، منتظر حقوق و درآمد فوق‌العاده بالایی نسبت به ایران هستید. طبق آمارهای نشان داده شده، اکثر پزشکانی که در عمان فعالیت می‌کنند، بین 1530 تا 7020 ریال در ماه را به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند.

  همچنین اگر بخواهیم میانگین مشخصی را در بین این بازه تعیین کنیم، حدود 4080 ریال در ماه است. البته باید بدانید که این عدد میانگین، شامل مزایای مختلفی از جمله حمل‌ونقل و مسکن هم می‌شود.

  از طرفی میزان حقوق و دستمزد افراد در کادر درمانی، به صورت یکسان تعیین نمی‌گردد. مثلا کارمندانی با تجربه کاری بین دو تا پنج سال، به طور متوسط چیزی حدود 32 درصد بیشتر از پزشکان تازه کار در عمان حقوق دریافت می‌کنند.

  خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

  هزینه های زندگی در عمان

  همچنین برای افراد با تجربه بیش‌تر از پنج سال، میزان 36 درصد بیشتر از افراد با سابقه دو تا پنج سال حقوق در نظر گرفته می‌شود. جالب است بدانید که پزشکان مرد در عمان، بیشتر از پزشکان زن حقوق دریافت می‌کنند.

  بهترین راه مهاجرت به عمان برای پزشکان چیست؟

  با این که کشور عمان از پزشکان و کادر درمانی استقبال خوبی می‌کند؛ اما راه‌های رسیدن به اقامت در عمان کار سخت و زمان‌بری است. از همین رو باید حتما خود را با رویارویی در برابر چالش‌های مختلف آماده کنید.

  اما برای این که این راه را با سرعت بیشتری ادامه دهید و سختی‌های آن را کمتر احساس کنید، می‌توانید کار مهاجرت به عمان برای پزشکان را به دست موسسه حقوقی قرن کیش بسپارید. این شرکت دارای متخصصان فوق‌العاده کاربلد در زمینه مهاجرت و اقامت در عمان و امارات است؛ از همین رو قطعا به شما در گذراندن مراحل اقامت کمک می‌کنند.

  جان کلام

  مهاجرت به عمان برای پزشکان و استخدام پزشک در عمان، جزو پر طرفدارترین کارها برای پزشکان محسوب می‌شود؛ چرا که جذب سرمایه‌های علمی، جزو برنامه کار مسئولین کشور عمان است. بنابراین اگر شما هم به عنوان پزشک قصد مهاجرت به عمان را دارید، حتما شرایط مهاجرت پزشکان به عمان را فراهم کنید. سپس می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سازمان ثبت، برای مشاوره و اخذ اقامت در عمان اقدام کنید.

  سوالات متداول

  پرطرفدارترین رشته‌های پزشکی برای اقامت در عمان چه مواردی هستند؟

  به طور کلی تمامی تخصص‌ها از جمله قلب و عروق، دندان پزشکی، گوش و حلق و بینی، مامایی، ارتوپدی و دیگر موارد جزء اولویت‌های اول هستند.

  مدت ویزای پزشکان در عمان چقدر است؟

  تمامی پزشکانی که اجازه اقامت در عمان را داشته باشند، تا مدت دو سال می‌توانند در این کشور زندگی کنند؛ البته تا زمان فعالیت پزشکی در عمان، امکان تمدید این زمان هم وجود دارد.

  آیا بدون یادگیری زبان می‌توانیم برای مهاجرت به عمان اقدام کنیم؟

  در واقع قرار است که شما در این کشور زندگی کنید و با بیماران خود ارتباط خوبی داشته باشید؛ بنابراین قطعا بدون یادگیری زبان این کشور، نمی‌توانید فعالیت خود را ادامه دهید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  مطالب مرتبط
  فهرست