• عالیجناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات، قانون شماره (3) سال 2022 را در مورد حقوق افراد دارای معلولیت در امارت دبی صادر کرد.

  قانون جدیدی در دبی صادر شده است که هدف آن تضمین حضور افراد مصمم در جامعه و امکان مشارکت کامل آنها در تمام عرصه های زندگی است.

  این قانون حقوق افراد معلول و خدماتی را که نهادهای ذیربط باید به آنها ارائه کنند، تعیین می کند. اینها شامل آموزش فراگیر در هر مرحله، توانبخشی، فرصت های شغلی فراگیر در همه بخش ها، خدمات بهداشتی، درمانی و اجتماعی، علاوه بر دسترسی به همه خدمات مانند عبادت، پلیس و خدمات حقوقی است.
  نهادهای مربوطه باید امکان دسترسی به داده ها و اطلاعات را از طریق پلتفرم های مختلف به آنها ارائه دهند و حقوق قانونی‌شان را به آنها اطلاع دهند. این قانون هم‌چنین به دنبال اطمینان از دسترسی افراد مصمم به خدمات بانکی و شرکت در برنامه های مختلف ورزشی و سرگرمی است و وظایف و مسئولیت های دستگاه های دولتی در اجرای این قانون را مشخص می کند.
  یک کمیته دائمی به نام “کمیته عالی برای حمایت از حقوق افراد معلول” تشکیل خواهد شد که شامل نمایندگان نهادهای مربوطه و همچنین نمایندگان افراد معلول خواهد بود.
  علاوه بر این قانون، سازمان توسعه جامعه (CDA) در دبی را موظف می‌کند تا سیستمی را ایجاد کند که به افراد دارای معلولیت و سرپرستان آنها اجازه دهد تا هرگونه نقض حقوق خود را گزارش کنند.

  طبق قانون، افراد دارای معلولیت، قیم وی یا هرکسی که شاهد نقض حقوق یا بدرفتاری با افراد دارای معلولیت است، باید حادثه را به مراجع ذیربط گزارش کند. CDA وظیفه دارد برای افراد دارای معلولیت که در دبی ثبت نام کرده‌اند کارت شناسایی صادر کند. کارت های شناسایی به این افراد کمک می کند تا به امکانات و خدمات اختصاص داده شده به آنها دسترسی پیدا کنند. متخلفان از قانون جدید مشمول جریمه های مندرج در آیین نامه اجرایی این قانون خواهند شد. در صورت تکرار تخلف ظرف یک سال پس از اولین تخلف، جریمه ها تا ‌سقف 100000 درهم دو برابر خواهد شد.

  منبع : ARN

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  مطالب مرتبط
  فهرست